Share

RÖLÖVE RESTORASYON PROJELERİ

RÖLÖVE RESTORASYON PROJELERİ

RÖLÖVE RESTORASYON PROJELERİ

TESCİLLİ YAPILARIN ONARIMI NEDİR?  PROJELENDİRME SÜRECİ NASIL OLUR?

ANITLAR KURULU TARAFINDAN TESCİLLENMİŞ OLAN TARİHİ YAPILARIN BİR TAKIM ONARIM VE TADİLATLARI İŞLEMLERİ İLGİLİ KURULLARDA İZİN ALINMASI KAYDIYLA YAPILIR.  BU SÜREÇ İLK ADIMDA KURUL DENETİMİNDE YAPIYA İLİŞKİN PROJELERİN HAZIRLANIP ANITLAR KURULUNA ONAYLATILMASI, İKİNCİ ADIMDA İSE ONAYLANAN PROJELERİ ESAS ALARAK BASİT YA DA ÇOK KAPSAMLI ONARIM İŞLERİNİN YAPILMASIDIR. RESTORASYON YAPILACAK YAPIYA İLİŞKİN KURULA VERİLECEK PROJELR ŞÖYLE SINIFLANDIRLILABİLİR.

 1- RÖLÖVE PROJELERİ (KEŞLİF PROJELERİ)

RÖLÖVE PROJESİ OLARAK ADLANDIRILAN BU PROJELER YAPININ SON HALİNİN, STRÜKTÜREL DURUMUNUN, YIPRANMA SEVİYELERİ, MALZEME DURUMLARI GİBİ BAŞLIKLARIN SON DERECE HASAS Bİ ŞEKİLDE İNCELENİP PROJELNEDİRİLİP MÜDAHALE KARARLARINA ESAS OLACAK Bİ PROJE OLUŞTURULMASI İŞLEMİDİR.

2- RESTİTÜSYON PROJELERİ (İLK HAL PROJELERİ)

RÖLÖVE PROJELERİ HAZIRLANAN YAPILARIN İKİNCİ ADIMINDA RESTİTÜSYON PROJELERİ HAZIRLANIR. BU PROJELER HAZIRLANIRKEN YAPININ İLK YAPILDIĞI DÖNEMDEKİ DURUMU, KULLANIM AMACI GİBİ DURUMLARININ TARİHİ BELGELERE DAYANDIRILMAK KOŞULU İLE BELİRLENDİĞİ HAZIRLANAN PROJELERDİR.

3a-  RESTORASYON PROJELERİ (TADİLAT PROJELERİ)

RÖLÖVE RESTİTÜSYON PROJELERİ HAZIRLANDIKTAN SONRAKİ AŞAMA RESTORASYON PROJELERİNİN HAZIRLANMASIDIR. RSTORASYON PROJELERİ YAPININ ASLI YANİ İLK DURUMU DİKKATE ALINARA HAZIRLANIR. HAZIRLANAN BU PROJELERDE MODERN ÇÖZÜMLER ÖNERİLEBİLİR.

3b- REKONSTRÜKSİYON PROJELERİ (YENİDEN YAPIM PROJELERİ)

AĞIR HASARLI OLAN TESCİLLİ YAPILARIN RESTORE EDİLMESİNİN MÜMKÜN OLMADIĞI DURUMLARDA HAZIRLANAN BU PROJE; MODERN YAPIM TEKNOLOJİSİNİ KULLANARAK YAPIYI ASLINA UYGUN OLARAK KOMPLE YENİDEN YAPMAK DEMEKTİR.

3c- RENOVASYON PROJELERİ (YENİDEN İŞLEVLENDİRME PROJELERİ)

NİTELİĞİNİ YİTİRMİŞ OLAN TESCİLLİ YAPILARIN YENİDEN İŞLEVLENDİRİLEREK FARKLI İHTİYAÇLARA CEAVAP VERMESİ İÇİN HAZIRLANAN PROJELERDİR.

4- DETAY PROJELERİ

HAZIRLANAN RÖLÖVE VE RESTORASYON PROJELERİ İÇİN HAZIRLANAN KEŞİF VE İMALAT PAFTALARIDIR.

5- RAPORLAR

HAZIRLANAN RÖLÖVE RESTORASYON VE RESTİTÜSYON PROJELERİNİN ALTLIĞINI OLUŞTURMAK İÇİN TARİHİ BELGE VE VERİLERE DAYANDIRILMAK KOŞULU İLE HAZIRLANAN, BÖLGENİN İKLİM TİPİNE, YAPI TİPOLOJİSİNE, MALZEME TESBİT VE STANDARTLARINA KADAR HER TÜRLÜ BİLGİNİN DEĞERLENDİRİLEREK YAPILACAK İMALATLARA TEMEL OLUŞTURAN BELGELERDİR.

AVAN ART MİMARLIK OLARAK KURULDUĞUMUZ GÜNDEN BUGÜNE KADAR FARKLI İLLERDE BİRÇOK PROJE YAPTIK. BU PROJELER ARASINDA BUTİK OTELLER, GELENEKSEL KONUTLAR, CAMİLER, HAMAMLAR, BULUNMAKTADIR. SON DERECE HASSASİYET İSTEYEN BU TİP İŞLERDE TEKNOLOJİNİN GETİRDİĞİ YENİLİKLERDEN DE FAYDALANARAK SON DERECE HIZLI VE KUSURSUZ İŞLER YAPMAKTAYIZ.

PROJE LİSTEMİZ

ECVAL BİLİŞİM