İmar Barışı

 

PROFESYONEL DESTEK İÇİN LÜTFEN İLETİŞİME GEÇİN

İMAR BARIŞI SON BAŞVURU TARİHİ   15.06.2019

 

1) İMAR BARIŞI NEDİR?

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmayı hedefleyen uygulama, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandıracak.

Bir önceki hükümetin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, nisanda yaptığı açıklamada Türkiye’deki 26 milyona yakın binanın yüzde 60’ının devletle ihtilaflı olduğunu söylemişti.

2) İMAR BARIŞI HANGİ YAPILARI KAPSIYOR?

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamında yer alıyor."İmara aykırılıklar var, işgaller var. Devletle ihtilaflı çözüm bekleyen yerler var. Mahkemelerde sürünen yerler var.

3) İMAR BARIŞINDA HANGİ YAPILAR KAPSAM DIŞI?

İstanbul Tarihi Yarımada, Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve Gelibolu Tarihi Alanda belirlenen yerler, üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde, kesinleşmiş planlar neticesinde sosyal donatı alanı olarak belirlenmiş ve Maliye Bakanlığı tarafından aynı amaçla değerlendirilmek üzere ilgili kurumlara tahsis edilmiş, Hazine'ye ait taşınmazlar üzerindeki yapılar.

4) İMAR BARIŞI NE İŞE YARAYACAK?

İmar Barışı ile yapı kayıt belgesi alan binalar yıkılamayacak. Ancak depremsellik (deprem oluşturma potansiyeli) açısından yapılarda alınması gereken her türlü tedbiri malikleri almakla yükümlü olacak.

5) PARA CEZALARI NE OLACAK?

Bu düzenleme sayesinde İmar Kanunu'na göre alınmış yıkım kararlarıyla tahsil edilemeyen para cezaları iptal edilecek ve yapı kayıt sahipleri kendi mülklerini ekonomik bir değer olarak gösterebilecek.